Wasze pytania - nasze odpowiedzi | Politechnika Gdańska

Poniżej znajdziesz 10 najczęściej zadawanych pytań przez kandydatów na studia wraz z odpowiedziami. Jeśli wśród nich nie znajdujesz interesujących Cię informacji, napisz do nas i zadaj swoje pytanie, a my odpowiemy.

Masz pytanie? Napisz do nas!

1. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na studia?

Rekrutacja rozpoczyna się nie później niż 30 czerwca 2024 r. Szczegółowy harmonogram rekrutacji dla obywateli polskich oraz szczegółowy harmonogram rekrutacji dla cudzoziemców określa rektor i podaje do wiadomości publicznej poprzez publikację na uczelnianej stronie internetowej https://pg.edu.pl/rekrutacja nie później niż w pierwszym dniu egzaminów maturalnych w roku 2024.

2. Ile wynosi opłata za rekrutację na studia?

Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł oraz 150 zł w przypadku rekrutacji na kierunek Architektura. Opłata jest jednorazowa w przypadku wybrania jednej formy (stacjonarne lub niestacjonarne) i stopnia studiów (I lub II stopień).

3. Ile kierunków można wybrać w rekrutacji?

Kandydat może wskazać dowolną ilość kierunków studiów w ramach jednej formy (stacjonarnej/niestacjonarnej).

4. Czy przy dokonywaniu wyboru kierunków w rekrutacji istotna jest ich kolejność?

Tak, należy pamiętać, aby uszeregować kierunki według hierarchii, zaczynając od tych, na które kandydat najbardziej chce się dostać.

5. Czy w systemie rekrutacyjnym należy umieścić wszystkie wyniki z egzaminu maturalnego?

Kandydat powinien umieścić w systemie wszystkie wyniki maturalne, nawet te, z których może być jest mniej zadowolony.

6. Czy dokumenty trzeba składać osobiście?

Nie trzeba składać dokumentów osobiście, pod warunkiem, że w czasie rejestracji potwierdziło się swoje dane osobowe profilem zaufanym. Wówczas dokumenty może złożyć w imieniu kandydata dowolna wskazana przez niego osoba. Nie jest wymagane upoważnienie. Kandydat, po potwierdzeniu danych profilem zaufanym może również wysłać kopie dokumentów potwierdzone notarialnie za pomocą poczty.

7. Czy za dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Technika otrzymam dodatkowe punkty w rekrutacji?

wybrane dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe są uwzględniane do wyliczenia punktów rekrutacyjnych na dany kierunek studiów pierwszego stopnia poprzez dodanie 30 punktów rekrutacyjnych. Uwzględnia się tylko dyplomy wydane w polskim systemie edukacji, dotyczy również dyplomów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Z listą uznawanych dyplomów można się zapoznać na naszej stronie: https://pg.edu.pl/rekrutacja/rekrutacja-obywatele-polscy/studia-i-stopnia/punkty-za-kwalifikacje

8. Czy za osiągnięcia sportowe otrzymam dodatkowe punkty w rekrutacji?

Laureaci konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski, Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych otrzymują dodatkowe punkty,
w zależności od przyznanej klasy sportowej, w wysokości:
- 30 punktów – kandydaci posiadający aktualną klasę mistrzowską międzynarodową (kl. MM)  i klasę mistrzowską (kl. M),
- 20 punktów – kandydaci posiadający aktualną klasę pierwsza (kl. I).

9. Czy realizacja części studiów zagranicą przysługuje tylko wybitnym studentom?

Możliwość realizacji części studiów jest dostępna dla każdego studenta, który posługuje się na poziomie komunikatywnym językiem wykładanym na danej uczelni zagranicznej oraz który ukończył co najmniej 1 rok studiów na studiach I stopnia.

10. Czy na Politechnice Gdańskiej działają koła naukowe, do których można się zapisać będąc studentem?

Na PG prężnie działa ponad 100 kół naukowych z przeróżnych dyscyplin naukowych,
a jeśli jakimś sposobem nie odnajdziesz wśród nich swoich zainteresowań, to masz możliwość założyć własne koło naukowe.