Krótkie, ale Mega! Inspirujące wykłady w formule hybrydowej
- 8 wykładów popularnonaukowych – tematy związane ze studiami
- 3 prezentacje dotyczące: zasad rekrutacji, możliwości wyjazdów zagranicznych, programów startupowych
- forma stacjonarna: Gmach Główny (budynek nr 1), Aula, piętro 3
- forma online: w czasie rzeczywistym, na kanale Youtube
Harmonogram wykładów
1. Przyszłość projektowania: architektura wzmocniona sztuczną inteligencją
- 9:30-9:50
- Wydział Architektury
- prowadzący: mgr inż. arch. Karolina Taraszkiewicz, mgr inż. arch. Agnieszka Malinowska
Podczas wykładu przedstawione zostaną obszary, w których AI wspomaga i ulepsza procesy projektowe:
- wizualizacje 3D i sztuczna inteligencja: jak narzędzia AI ułatwiają tworzenie realistycznych wizualizacji projektów architektonicznych,
- procesy projektowe wspomagane sztuczną inteligencją: jak algorytmy AI mogą generować i optymalizować proces projektowy, biorąc pod uwagę różne parametry i ograniczenia,
- Zrównoważone projektowanie i sztuczna inteligencja: jak narzędzia AI mogą pomóc w tworzeniu budynków, które są bardziej przyjazne dla środowiska i oszczędzają energię, symulując i analizując warunki klimatyczne i materiałowe.
2. Smart Cities – jak nimi zarządzać?
- 10:00-10:20
- Wydział Zarządzania i Ekonomii
- prowadzący: dr hab. inż. Aleksander Orłowski, prof. PG
Jakie wyzwania stoją przed miastami, dlaczego większość osób lubi miasta typu Londyn, Nowy Jork (zakorkowane, pełne ludzi), czym jest koncepcja Smart City oraz co praktycznie takie miasta mają dać mieszkańcom? To tylko niektóre pytania, na które poszukamy odpowiedzi podczas tego wykładu. Oprócz tego wykład poruszy tematy trendów w zarządzaniu nowoczesnymi miastami, planowania i prognozowania zmian a także gotowości na mobilność autonomiczną oraz tego, jak to zrobić, aby nie powtórzyć błędów wdrażania hulajnóg elektrycznych. W podsumowaniu będzie o tym jak prognozować zachowania, aby miasta mogły przygotowywać się do nadchodzących zmian, a nie jedynie „gasić pożary” wynikające z pojawienia się nowych zjawisk/technologii.
3. Wybrane nowe wyzwania projektowe dla statków i konstrukcji wsporczych w morskiej energetyce wiatrowej
- 10:30-10:50
- Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
- prowadzący: dr inż. Karol Niklas
Morska energetyka wiatrowa doświadcza obecnie dynamicznego rozwoju na całym świecie. Rosnąca liczba i wielkość turbin, a także ich odległość od lądu i głębokość wody powoduje nowe wyzwania projektowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Nowe statki obsługujące farmy wiatrowe powinny być zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Natomiast nowe konstrukcje wsporcze dla turbin powinny umożliwiać ich instalacje na akwenach głębokowodnych. Wykład w formie popularnonaukowej przedstawi nowe wyzwania projektowe, wprowadzając do tej tematyki uczniów szkół średnich stojących przed wyborem kierunku studiów.
4. Wszystkie kolory wodoru
- 11:00-11:20
- Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
- prowadząca: dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG
Wodór jest najprostszym, najmniejszym i najbardziej podstawowym atomem. Czy tak drobna cząsteczka może rewolucjonizować dzisiejszą energetykę? Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że odnalezienie nowych, efektywnych źródeł energii oraz metod jej przechowywania to kluczowe wyzwanie dla obecnej nauki. Ale czy to właśnie wodór okaże się kluczem do rozwiązania nadchodzącego kryzysu energetycznego i paliwowego?
5. Emocje (do) komputera czyli o informatyce afektywnej
- 11:30-11:50
- Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
- prowadząca: dr hab. inż. Agnieszka Landowska, prof. PG
Może się wydawać, że w interakcji człowieka z komputerem dominuje logiczne myślenie i działanie, ale okazuje się jednak, że człowiek jest często bardziej emocjonalny niż myśli, także w pracy z komputerami i programami. Informatyka afektywna zajmuje się automatycznym rozpoznawaniem emocji ludzkich przez aplikacje, ale także modelowaniem i reprezentacją stanów emocjonalnych na potrzeby botów.
6. "Po drodze” z nowoczesną technologią, czyli o najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych w świecie nawierzchni drogowych
- 12:00-12:20
- Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
- prowadzący: dr. inż. Łukasz Mejłun
Dobra nawierzchnia drogowa to taka, która umożliwia szybkie i bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do B oraz służy w tym przez długi czas. Ale czy tylko? Co w dziedzinie nawierzchni drogowych oferuje nam współczesna technika? Czy nawierzchnia drogowa może ładować nasz telefon? Czy może oczyszczać powietrze? Czy może produkować prąd elektryczny i ciepło? Czy może świecić w ciemnościach? Czy może być inteligentna? Czy sama może się "leczyć"? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie wykładu.
7. W poszukiwaniu życia pozaziemskiego, czyli rola spektrometrii mas w badaniach kosmosu
- 12:30-12:50
- Wydział Chemiczny
- prowadzący: dr inż. Tomasz Majchrzak
Podczas wykładu zostanie omówiony wkład spektrometrii mas w badaniu kosmosu, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania form życia poza Ziemią. Spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytania: Jakie sygnały chemiczne mogą świadczyć o życiu pozaziemskim? Czym jest spektrometria mas i dlaczego odgrywa istotną rolę w badaniach kosmosu?
8. Zasada działania oraz zastosowanie Ogniw Paliwowych
- 13:00-13:20
- Wydział Elektrotechniki i Automatyki
- prowadzący: dr inż. Wojciech Rosiński
Wykładowca wyjaśni zasadę działania ogniw paliwowych typu PEM, a następnie przedstawi ich potencjalne zastosowanie w przemyśle lotniczym.
Harmonogram prezentacji
1. Rekrutacja – fakty i mity
- 13:30-13:50
- Centrum Rekrutacji
- prowadzące: Barbara Chwiedor, Marta Rodziewicz, Agnieszka Armatyńska
Prezentacja zasad rekrutacji w formie quizu.
2. Spakuj plecak i jedź na Erasmusa! O możliwościach wyjazdów na zagraniczne studia i praktyki dla (przyszłych) studentów i studentek Politechniki Gdańskiej
- 14:00-14:20
- Centrum Współpracy Międzynarodowej
- prowadząca: Maria Doerffer
Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Włochy a może Francja? Gdzie pojedziesz na Erasmusa? Co roku kilkuset studentów i studentek Politechniki Gdańskiej wyjeżdża za granicę na studia, praktyki, letnie i zimowe kursy i inne fajne wydarzenia. Ty też możesz do nich dołączyć! Przyjdź i posłuchaj, jakie możliwości czekają na Ciebie na PG!
3. Odkryj w sobie przedsiębiorcę. Jak programy startupowe na PG odmieniły moją ścieżkę kariery?
- 14:30-14:50
- Centrum Transferu Technologii - Gdańsk Tech Startup School
- prowadzący: Kamil Szefler
Absolwent programu GTS2, który reprezentował Politechnikę Gdańską na międzynarodowym konkursie dla startupów opowie o swoich doświadczeniach ze startupowaniem na PG oraz podzieli się swoimi pomysłami, na to jak wdrażać autorskie pomysły w życie.